Powrót do korzeni.

Ostatnie wydarzenia: najpierw pandemia COVID-19, potem bezduszny atak na Ukrainę, krwawa napaść putinowskiej Rosji, która wydaje się być z założenia nastawiona na mord cywilów i zrównanie z ziemią wszystkich „celów”, ukazały nam dwa ułomne oblicza ludzkiej natury: słabe, śmiertelne ciało, które podatne jest na wszelakie infekcyjne niebezpieczeństwa; nieśmiertelną, choć złamaną,… Czytaj dalej…

168 godzin – rachmistrz sumienia

Dokładnie tyle czasu mamy tygodniowo – niezależnie od profesji, stylu życia, ilości snu, poziomu zmęczenia. Niektórzy w godzinie widzą złotówki, wszak czas można pieniądzem liczyć; inni postrzegają upływające minuty pod znakiem marnowanych szans; zdarzają się i tacy, którzy bezrefleksyjnie przepuszczają – jeden, jedyny raz podarowane – chwile. Proponuję dziś moment… Czytaj dalej…

Kij w mrowisko

„Rzekł do nich: „Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie””. (Łk 22,46) Już jakiś czas trwa dla nas Wielki Post. Co to oznacza w moim życiu? Dietę, „bo i tak trzeba zrzucić”? Być może znowu to samo, takie tradycyjne wyrzeczenie? Może już poczyniliśmy postną zmianę profilowego na… Czytaj dalej…

Cenzura?

Z nieukrywanym zaskoczeniem przyjąłem reakcję części Internautów na decyzję Przełożonego ks. Adama Bonieckiego. Zarzuca się cenzurę w Kościele, działanie na szkodę wspólnoty i tak dalej. Pobawię się w Mariusza Maxa Kolonko. Powiem Wam, jak jest. Kościół nie ma (na szczęście) ustroju demokratycznego, a hierarchiczny. Pasterze Kościoła są w tej hierarchii… Czytaj dalej…

Łaska uświęcająca – przywilej niezobowiązujący?

Październik chyli się ku końcowi, pachnie różańcami, których przyjemną woń wzmagają na pewno babcine palce, pieczołowicie przesuwające paciorki. Miesiąc, szczególnie poświęcony Maryi – Niepokalanej Oblubienicy Słowa, Królowej Polski, Królowej Różańca świętego… Pani, pełnej łaski… Każdy widzi, co dzieje się za oknem – tak niedawno cieszyliśmy się ciepłem, wręcz kryliśmy twarze… Czytaj dalej…

Usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwałę!

«O Panie, nasz Boże,  jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi!  Tyś swój majestat wyniósł nad niebiosa.  Sprawiłeś, że [nawet] usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwałę,  na przekór Twym przeciwnikom,  aby poskromić nieprzyjaciela i wroga.» (Ps 8, 2-3) Słowa z początku Księgi Psalmów mówią nam pośrednio o zasadności przyprowadzania… Czytaj dalej…

Powszechne kapłaństwo… na Liturgii!

Stosowanie języków narodowych w oficjalnych księgach liturgicznych Kościoła rzymskokatolickiego przynajmniej do II połowy XX wieku było kwestią dyskusyjną. Już na Soborze Trydenckim, który odbył się w XVI wieku, zastanawiano się, reagując na prądy reformacji, czy nie byłoby dobrym wyjściem dozwolenie na ich wprowadzenie. Od dawna argumentowano, że pozwoli to zrozumieć… Czytaj dalej…

Wyścig po Miłosierdzie…

Jeśli zdziwieni jesteście starszymi kobietami, szybszymi od Usaina Bolta w środkach komunikacji miejskiej, goniącymi do wolnego miejsca prędzej niż wahadłowiec na orbicie okołoziemskiej, to artykuł jest dla Was. Wczoraj też byłem zbity z tropu, na mojej twarzy rysowało się wręcz zażenowanie, w sercu zaś brzmiało nieustanne pytanie „jak to może… Czytaj dalej…

Podpisz się? Wypisz się!

Wiedziałem, że to kiedyś nastąpi, nie sądziłem natomiast, że aż tak szybko. W sumie to dobrze, bo pokazuje z jakim stopniem hipokryzji i degradacji sumień mamy dziś do czynienia. Pamiętacie artykuł, który powstał nieco ponad tydzień temu? Krew ciężarnych klaczy – co to wszystko znaczy? Dziś dokładam inny tytuł – Zakaz… Czytaj dalej…

WOŚP contra Caritas, czyli internetowa gównoburza

Uffff… studniówki, gorący okres dla nas – fotografów. Jest co robić, ale dziś nie o tym. O swojej pasji opowiem innym razem. W tym artykule pragnę skupić się na internetowej burzy dotyczącej dokonującego się na naszych oczach 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do przelania paru słów na papier przekonał… Czytaj dalej…