Celebracja grzechu – "święto reformacji".

Nie będzie to długi wpis. Mam kilka rzeczy na głowie, ale nie mogę się powstrzymać, widząc na Facebooku liczne życzenia dla „braci odłączonych”, z okazji Święta Reformacji. Jak wiemy, augustianin Marcin Luter w 1517 roku, w Wittenberdze, ogłosił swoje słynne 95 tez, które zapoczątkowały – zamiast naprawy, jedności i miłości –… Czytaj dalej…

Różaniec w dłoń – tajemnice światła przed nami!

Październik dobiega końca… By dobrze przebiec finisz tego, obfitego w maryjną modlitwę, miesiąca, mamy dla was – ostatnie już – rozważania. Tym razem, pod lupę bierzemy tajemnice światła. Zostały one zatwierdzone przez św. Jana Pawła II, miały być uzupełnieniem swoistej „luki” w tajemnicach różańcowych. Obejmują one trzyletni okres nauczania Jezusa…. Czytaj dalej…

Namiot Spotkania – XXX Niedziela Zwykła w ciągu roku, Rok A.

„Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że Jezus zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał , wystawiając Go na próbę: Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem…. Czytaj dalej…

Różaniec w dłoń – tajemnice chwalebne przed nami!

Październik zbliża się ku końcowi, nasz różańcowy cykl – również. Właśnie przekroczyliśmy półmetek naszych rozważań. Dziś będzie mowa o kolejnych tajemnicach różańca – chwalebnych. W tych tajemnicach ukazane jest, że Bóg jest zwycięzcą, a Miłość ostatecznie triumfuje nad złem i śmiercią. Zapraszają one do rozważania nie tylko tego, co On… Czytaj dalej…

Namiot Spotkania – XXIX Niedziela Zwykła w ciągu roku, Rok A.

„Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz… Czytaj dalej…

Dumni po zwycięstwie, wierni po remisie?

Sobotni mecz piłkarskich eliminacji Mistrzostw Europy, w którym nasza reprezentacja starła się zwycięsko z Niemcami, zmusił mnie wręcz do przelania swoich przemyśleń na e-papier. Wszechobecny jest spam, spowodowany wygraną Polaków w tym arcyważnym spotkaniu. Gdzie nie spojrzałem – euforia zwycięstwa, czy to na portalach społecznościowych czy wszelakich stronach informacyjnych. Dziesiątki… Czytaj dalej…

Różaniec w dłoń – tajemnice bolesne przed nami!

Nadszedł czas, aby pochylić się nad kolejnymi tajemnicami różańca – tajemnicami bolesnymi. Obejmują one bardzo krótki okres w życiu Jezusa, ale jak bardzo ważny dla istnienia ludzkości – dla chrześcijan. W tych tajemnicach zawarty jest okres od końcówki Wielkiego Czwartku do godziny 15:00 Wielkiego Piątku. Zaledwie kilka godzin, podczas których… Czytaj dalej…

Namiot Spotkania – XXVIII Niedziela Zwykła w ciągu roku, Rok A.

„Jezus w przypowieściach mówił do arcykapłanów i starszych ludu: Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść. Posłał jeszcze raz inne sługi z poleceniem: Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę: woły i… Czytaj dalej…

Różaniec w dłoń – tajemnice radosne przed nami!

Październik jest miesiącem różańcowym, poświęconym najpiękniejszej modlitwie ku czci Najświętszej Maryi Panny. Zanim odmówicie różaniec, warto skupić się nad jego znaczeniem. Różaniec wszakże, to modlitwa złożona z czterech części. Każda z nich składa się z pięciu tajemnic. „Opowiadają” one o życiu Jezusa i Maryi. Różaniec dzieli się na: Tajemnice radosne;… Czytaj dalej…

Namiot Spotkania – XXVII Niedziela Zwykła w ciągu roku, Rok A.

„Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu: Posłuchajcie innej przypowieści! Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy… Czytaj dalej…