Nieoczekiwana impreza – Namiot Spotkania

fot. Ted // flickr.com

fot. Ted // flickr.com

«W owym czasie zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie. Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada. Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem. Lecz ojciec rzekł do swoich sług: Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się. I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego. Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedzał ojcu: Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę. Lecz on mu odpowiedział: Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął a odnalazł się.»

Łk 15,1-3.11-32

Impreza, której starszy syn nie rozumie. Impreza, której nikt z nas by nie zrozumiał.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że występki naszej ułomnej natury zwykły być karane przez naszych wychowawców. Obrywało nam się, ustnie lub fizycznie… a tu? Ojciec rusza do syna, rzuca mu się na szyję, nie baczy na jego skruchę i prośbę, by nie nazywać już go synem…

Swoją drogą, przez długi czas musiał wyglądać, czy przypadkiem marnotrawny nie wraca. Inaczej – jak mógłby wybiec mu na spotkanie? Jak mógłby ujrzeć go już z daleka?

Ojciec nie posiadał się z radości, gdy w końcu dostrzegł swoje dziecko. I to nic, że przetrwonił majątek, to nic, że brudny, wychudzony, zmizerniały – to cały czas syn!

I ta impreza… Tłuste cielę, biesiadnicy sprowadzeni zapewne nawet z daleka – radość! Jeden tylko, który nie był rad – syn wierny do końca. Nie mógł zrozumieć, czemu ogrom miłosierdzia spływa na tego, który powinien zostać potępiony i odprawiony z kwitkiem…

Czasem nie rozumiemy Bożej logiki. Przypowieść z dzisiejszej Ewangelii opowiada nam o tym, że nie powinniśmy na Boga patrzeć jak na zwykłego człowieka. On czeka na każdą duszę, nawet jeśli jej droga jest trudna, dla nas wręcz beznadziejna. On czeka, by wybiec na spotkanie. Czeka, by przywrócić radość!

Laetare!

Tagi , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *