Namiot Spotkania – ROCZNICA POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ.

Podziel się!Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Bazylika św. Jana na Lateranie.
Bazylika św. Jana na Lateranie. (źródło – wikimedia.com)

„Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska! Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie. W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz? Jezus dał im taką odpowiedź: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo. Powiedzieli do Niego Żydzi: Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni? On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus”.

J 2,13-22

Świątynia… Sama nazwa wskazuje, ze nie mamy do czynienia z niczym, co tyczy się sfery profanum. To nie miejsce zabaw, handlu… To punkt, w którym czuć – w sposób szczególny – obecność Boga… bo sam budynek jest Jemu poświęcony.

Jezus daje nam pożyteczną lekcję, jak obchodzić się z bezczeszczeniem miejsca kultu – trzeba to czynić zdecydowanie. Nie patyczkując się, nie podnosząc głosu – przechodzi do czynu. A my? Czy potrafimy choćby zwrócić uwagę ludziom, którzy wchodzą do kościołów w nieodpowiednim stroju; dalej, zachowują się nieprzyzwoicie? Czy dbamy o czystość liturgii? Czy dokładamy starań, by obrzędowość nie zanikła, wręcz przeciwnie, by jaśniała i zbliżała ludzi do Tego, który ją ustanowił?

Odpowiedzmy sobie na te pytania…

W Kościele Świętym celebrujemy dziś rocznicę poświęcenia Bazyliki na Lateranie – kościoła, którego gospodarzem jest Biskup Rzymu – papież. Nie, to nie jest pomyłka – Bazylika św. Piotra nie jest kościołem tytularnym papiestwa, mimo że oczy całego katolickiego (i nie tylko) chrześcijaństwa są weń utkwione. Mówiąc o papieżu – słuchajmy go, ale i wdrażajmy naukę!

Błogosławionego tygodnia! Rozpoczynamy DRUGI ROK funkcjonowania!

Podziel się!Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Jakub Modrzejewski
Redaktor Naczelny w introitus.pl
Katolik. Mąż jednej żony. Lekarz. Pomysłodawca bloga. Pasjonat poprawnej - a więc pięknej - liturgii. Albo na odwrót. Pięknej - a zatem poprawnej. Liturgiczny nazista.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.