Różaniec w dłoń – tajemnice radosne przed nami!

Podziel się!Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter

Październik jest miesiącem różańcowym, poświęconym najpiękniejszej modlitwie ku czci Najświętszej Maryi Panny. Zanim odmówicie różaniec, warto skupić się nad jego znaczeniem. Różaniec wszakże, to modlitwa złożona z czterech części. Każda z nich składa się z pięciu tajemnic. „Opowiadają” one o życiu Jezusa i Maryi.

Różaniec dzieli się na:

  1. Tajemnice radosne;
  2. Tajemnice światła;
  3. Tajemnice bolesne;
  4. Tajemnice chwalebne.

Dziś, mimo późnej pory, spróbujmy skupić się nad tajemnicami radosnymi. O czym one mówią? Jaka jest symbolika różańca? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Jeśli nie, to myślę, że warto. Nikomu nie chodzi przecież o bezmyślne przesuwanie paciorków…92434_rozaniec_krzyz_medalion Termin różaniec (czyli różany wieniec, wieniec z róż) pochodzi ze średniowiecza, a jego odmawianie porównywano z ofiarowaniem Matce Bożej wieńców z róż symbolizujących „Pozdrowienie anielskie”, przeplatane białymi liliami symbolizującymi „Modlitwę Pańską”. Każda część różańca ma niejako własny kolor róż – białe dla radosnych, czerwone – dla bolesnych i żółte – dla chwalebnych.

Dziś skupimy się nad radosnymi tajemnicami różańca. W poniedziałki to nimi modlimy się w modlitwie różańcowej. Odmawia się je również w sobotę. Tajemnice te „opowiadają” o radosnych zdarzeniach z życia Jezusa i Maryi, które wiążą się z rozpoczęciem realizacji Bożego planu zbawienia. Widzimy tu miłość matki do syna jak i siostrzaną miłość. Gdyby Maryja nie kochała Jezusa – nie szukałaby go w świątyni i nie poszłaby pomóc swej krewnej mimo, iż sama tej pomocy potrzebowała, była przecież także w stanie błogosławionym.  Tajemnice radosne mają przypomnieć chrześcijaninowi, iż Bóg, wyrzekłszy się bezkresności, stał się człowiekiem i przyjął na siebie wszelkie ludzkie słabości. Należy zdać sobie sprawę, że zrobił to dla nas, by na nowo otworzyć nam bramy Królestwa Bożego.

Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie. Tajemnica odnosi się do Maryi, która pomimo iż nie do końca rozumie, o co prosi ją Gabriel w imieniu Boga, przyjmuje Jego wolę z pokorą i miłością, dając oczywiście przykład wszystkim ludziom, jak przyjmować Słowo Boże. Co więcej, staje się ona tu Matką Kapłanów – na jej słowo Bóg przyoblókł się w człowieka! Uroczystość Zwiastowania obchodzona jest 25 marca.

Nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję. Święta Elżbieta wykazuje się ogromną pokorą i bardzo głęboką wiarą oraz szacunkiem. Już ona daje świadectwo obecności Boga na ziemi!

Narodzenie Pana Jezusa jest najbardziej radosną z tajemnic, gdyż wtedy Bóg ukazał się światu jako człowiek. Poza tym, narodzenie Pana Jezusa to początek nowej, innej epoki, która prowadzi do raju, do domu Ojca, który poświęcił swego jedynego Syna, by zbawić ludzkość. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, w Jerozolimie, stanowi spotkanie Starego Testamentu z Nowym, dochodzi bowiem do spotkania Jezusa z sędziwymi już osobami, Symeonem i Anną. Ofiarowanie Jezusa w świątyni jest także zapowiedzią jego wielkiej ofiary, której dokona w Wielki Piątek na krzyżu.

Znalezienie Pana Jezusa. W tajemnicy tej jesteśmy świadkami pobytu dwunastoletniego Jezusa w świątyni, gdzie nauczał uczonych w Piśmie. Maryja po odnalezieniu ukochanego syna w świątyni była szczęśliwa, ale zarazem zdała sobie ponownie sprawę z powodu Jego pobytu na ziemi.

Tajemnice różańca niosą za sobą jakieś przesłanie. Różaniec to pewna propozycja, która ma nam pomóc jak postępować – jak żyć. A teraz – łapcie za różańce i odmówcie choć dziesiątkę różańca w – dziś rozważanych – tajemnicach radosnych.

Podziel się!Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Piotr Jaworski
Redaktor w introitus.pl
Katolik, fotograf, biegacz długodystansowy.
Fotografia zmieniła moje podejście do świata. Piękno stworzenia odkrywam wynajdując coraz to nowe miejsca, które można by uwiecznić.
Współzałożyciel bloga, „prawa ręka” naczelnego. Prywatnie - jego przyjaciel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.