Jesteś Królem… – Namiot Spotkania

«Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły… Czytaj dalej…

Cenzura?

Z nieukrywanym zaskoczeniem przyjąłem reakcję części Internautów na decyzję Przełożonego ks. Adama Bonieckiego. Zarzuca się cenzurę w Kościele, działanie na szkodę wspólnoty i tak dalej. Pobawię się w Mariusza Maxa Kolonko. Powiem Wam, jak jest. Kościół nie ma (na szczęście) ustroju demokratycznego, a hierarchiczny. Pasterze Kościoła są w tej hierarchii… Czytaj dalej…

O braku oleju w głowie – Namiot Spotkania

«Królestwo niebieskie podobne będzie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone… Czytaj dalej…

Dziewięćdziesiąt dziewięć…

Mógłby ktoś powiedzieć, że to jednorazowy manifest, ginącej wśród meandrów trywialnych doznań, pamięci; że obłudą bije nie tylko po oczach – ale po wszystkich „narządach”, odbierających poczucie żenady. Niech mówi. Biało-karmazynowe wdzianie nosi dziś znaczna część polskich profili na ulubionych portalach społecznościowych, manifestując nasze przywiązanie do wolności, suwerenności. Jednocześnie, zjawisko… Czytaj dalej…

Łaska uświęcająca – przywilej niezobowiązujący?

Październik chyli się ku końcowi, pachnie różańcami, których przyjemną woń wzmagają na pewno babcine palce, pieczołowicie przesuwające paciorki. Miesiąc, szczególnie poświęcony Maryi – Niepokalanej Oblubienicy Słowa, Królowej Polski, Królowej Różańca świętego… Pani, pełnej łaski… Każdy widzi, co dzieje się za oknem – tak niedawno cieszyliśmy się ciepłem, wręcz kryliśmy twarze… Czytaj dalej…

Usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwałę!

«O Panie, nasz Boże,  jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi!  Tyś swój majestat wyniósł nad niebiosa.  Sprawiłeś, że [nawet] usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwałę,  na przekór Twym przeciwnikom,  aby poskromić nieprzyjaciela i wroga.» (Ps 8, 2-3) Słowa z początku Księgi Psalmów mówią nam pośrednio o zasadności przyprowadzania… Czytaj dalej…

Nigdy – nadeszło…

Są w życiu ludzie, którzy przynależą do rzeczywistości w sposób tak naturalny, że nie sposób choćby przelotnie pomyśleć o ich braku. Gdy się rodziliśmy, oni już byli; towarzyszyli nam przy pierwszych krokach, brali nas na wycieczki maluchem, być może kupili nam rower i patrzyli jak radzimy sobie z utrzymywaniem równowagi…… Czytaj dalej…

Powszechne kapłaństwo… na Liturgii!

Stosowanie języków narodowych w oficjalnych księgach liturgicznych Kościoła rzymskokatolickiego przynajmniej do II połowy XX wieku było kwestią dyskusyjną. Już na Soborze Trydenckim, który odbył się w XVI wieku, zastanawiano się, reagując na prądy reformacji, czy nie byłoby dobrym wyjściem dozwolenie na ich wprowadzenie. Od dawna argumentowano, że pozwoli to zrozumieć… Czytaj dalej…

Wyścig po Miłosierdzie…

Jeśli zdziwieni jesteście starszymi kobietami, szybszymi od Usaina Bolta w środkach komunikacji miejskiej, goniącymi do wolnego miejsca prędzej niż wahadłowiec na orbicie okołoziemskiej, to artykuł jest dla Was. Wczoraj też byłem zbity z tropu, na mojej twarzy rysowało się wręcz zażenowanie, w sercu zaś brzmiało nieustanne pytanie „jak to może… Czytaj dalej…

Jestę lefebrystę… część kolejna (na pewno nie ostatnia).

Jestem lefebrystą, tradycjonalnym betonem, który nie wie, co to miłość i trwa w Wielkim Piątku, zamiast radować się tym, że Jezus żyje – przynajmniej w uznaniu rzeszy postępowych katolików, których jedynymi argumentami w dyskusji o liturgii są argumenty ad personam. Po raz kolejny pojawia się w roli głównej parafia pw…. Czytaj dalej…