Apostoł, którego Jezus nie wskazał palcem…

San_Mattia_GCzas na kolejnego Apostoła – św. Macieja.  Zaraz, zaraz, ale jak to: Apostoła? Przecież Maciej nie był jednym z Dwunastu. Okazuje się, że jednak był. Przecież ktoś – Apostoła Judasza, który zdradził a później popełnił samobójstwo – zastąpić musiał.

Nikt nie jest w stanie określić dokładnej daty narodzin świętego Macieja. Wiadomo natomiast, że zmarł on ok. 80 n.e. Poza opisem powołania – o Macieju nie ma pewnych informacji. Według informacji Klemensa z Aleksandrii, święty Maciej w swoich naukach stawiał nacisk na umartwianie ciała a do życia zakonnego wprowadził ascezę. Według podań nawrócił on wielu niewiernych. Działał w Judeii, Etiopii oraz Kolochidzie.

Co do jego śmierci… też nie wiadomo dokładnie, jak było. Wspomniany wyżej teolog podaje, iż zmarł on śmiercią naturalną – natomiast według podania Euzebiusza z Cezarei Palestyńskiej – miał zginąć poprzez ukamienowanie.  Jest patronem Hanoweru oraz budowniczych, kowali, cukierników oraz rzemieślników.

W ikonografii, przedstawiany jest jako stary człowiek w długiej, przepasanej tunice i w płaszczu. Na starych obrazach przedstawiany jest z kamieniami i skrwawionym toporem.

Jego atrybuty to: halabarda, księga, krzyż, a także kamienie, miecz, topór, włócznia, którymi miał być dobity.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *